Cestopis Stockholm září 2019 (autor Roman)

Cestopis Stockholm září 2019 (autor Roman)

Zatím jsme byli na cestách pouze přes cestovku a tohle byl náš první pokus na vlastní pěst. Prodloužený víkend ve Stockholmu. 27.9 -30.9. 2019. Letenky jsme koupili u Ryanair cca za 1350 na osobu. První zádrhel se objevil hned po rezervaci letenek. Rezervovali jsme dva dospělé a jedno dítě. Až později jsme zjistli, že jsme udělali rezervaci špatně. Syn měl 15 let a už potřeboval letenku jako dospělý. Kontaktoval jsem online zákaznickou podporu Ryanairu a bez problému nám tuhle změnu ihned provedli zdarma. Při rezervaci jsme také rovnou objednali asistenční službu pro hendikepované. Vedoucí výpravy má postižení levé končetiny a chodí pouze na krátké vzdálenosti s holemi.

Po příchodu na Pražské letiště jsme se nahlásili u přepážky, že máme objednanou speciální asistenci a za chvilku přiběhl pracovník s kolečkovým křeslem. Ten nás provezl bez čekání až ke gatu, kde nás čekalo auto s plošinou, které nás zavezlo k letadlu. Po přistání ve Stockholmu na nás opět čekala plošina, která nás odvezla do haly.

Hned na letišti jsme si vyzvedli předem přes internet zarezervované auto z autopůjčovny Hertz. Půjčovné na tři dny vyšlo na 2770Kč. Rezervován jsme měli Renault Captur, ale když jsme v garážích cvakli klíčem odemkla se nám Toyota CHR Hybrid. Neprotestovali jsme :) Asi hodinu jsme laborovali jak auto nastartovat. Nakonec se povedlo a zamířili jsme směr hotel. Letiště pro nízkonákladovky není přímo ve Stockholmu, ale ve cca 100 km vzdáleném městečku Skavsta.

Ubytování jsme si rezervovali přes Boooking.com v hotelu Dialog. Od pátku do neděle pro tři osoby se snídaní za 5100 Kč

V sobotu ráno jsme vyrazili do centra k hale Globe. Zaparkovali jsme v podzemních garážích u obchodního centra a vydali se k hale Globe na lanovku Skyview. Nastoupili jsme do skleněné kopule, která nás po obvodu haly Globe vyvezla až na její vrchol, kde je krásný výhled na celý Stockholm. Počasí nám moc nepřálo, ale přesto jsme zajeli k Stokholmské dominantě City Hall Tower. I když jsme měli navigaci, tak nebylo úplně snádné tam trefit. V centru zrovna probíhaly rekonstrukce mostů a bylo tam hodně uzavírek a navigace byla trochu zmatená. Cestou zpátky na hotel jsme se zastavili na jídlo v Ikea, na tradiční Švédské kuličky. Trochu nás zarazilo, že otvírací doba obchodů a obchodních center je pouze do 18 -ti hodin.

Na neděli jsme měli naplánovaný výlet na ostrov Djurgarden, kde si na své přijdou dospělí i děti. Je tam zábavní park a několik muzeí. Například Abba muzeum a muzeum Vassa, které určitě nesmíte vynechat. Uvnitř nenápadné budovy najdete obrovskou loď a interaktivní muzeum, které má několik pater. Uvnitř můžete strávit klidně celý den a stále bude na co koukat. Odpoledne jsme potom vyrazili na ostrov Gamla Stan plný úzkých uliček a barevných domů. Odtud Vám nesmí chybět fotografie před budovami ze 17. a 18. století.

V pondělí ráno jsme už vyrazili směr letiště. Tam jsme před garážemi jsme natankovali plnou nádrž a půjčené auto jsme odstavili na vyhrazeném parkovišti. Během pár dnů nám autopůjčovna z karty odblokovala depozit, takže půjčovnu Hertz můžeme vřele doporučit.