Letecké společnosti omezují spoje a odstavují letadla

Letecké společnosti omezují spoje a odstavují letadla

Letecké společnosti po celém světě kvůli šířící se nákaze koronaviru omezují spoje, odstavují letadla a zavádí řadu dalších opatření. Například největší německá letecká společnost Lufthansa, že odstaví až 150 strojů. Celá skupina Lufthansa provozuje flotilu zhruba 750 letadel.  Letecké společnosti jsou šířením koronaviru zasaženy velmi silně a to nejhorší je údajně teprve čeká.

Příští měsíc výrazně seškrtá svůj letecký plán kvůli koronaviru a s ním související nižší poptávce také americká letecká společnost United Airlines. Mezinárodních letů ubude v dubnu o 20 procent a vnitrostátních letů bude o 10 procent méně.

Úsporná opatření a zastavení náboru nových zaměstnanců či externích konzultantů oznámila už minulý týden také nizozemská letecká společnost KLM, která je součástí skupiny Air France-KLM.

Vietnamský letecký dopravce Bamboo Airways zase musel kvůli poklesu poptávky v důsledku šíření koronaviru odložit o zhruba měsíc zahájení provozu linky mezi Hanojí a Prahou. Aerolinky měly začít létat mezi ČR a Vietnamem dvakrát týdně od konce března.

Koronavirus přispěl také ke krachu britské regionální letecké společnosti Flybe.  Aerolinky se nedokázaly vyrovnat s prudkým poklesem poptávky po cestování kvůli koronaviru. Všechny lety byly s okamžitou platností ukončeny, oznámila společnost.

Podle aktualizovaného odhadu Mezinárodního sdružení pro leteckou dopravu (IATA) by aerolinky provozující osobní leteckou přepravu mohly kvůli epidemii přijít o 63 miliard až 113 miliard dolarů (1,4 bilionu až 2,6 bilionu Kč).