Průvodce Kypr

Průvodce Kypr

Letenky na Kypr

Na Kypr je ideální cestovat letadlem od května do září. Ceny letenek se pohybují od 500 do 4000 Kč. Levné letenky najdete pravidelně i na našem portálu. Na Kypru se nachází dvě mezinárodní letiště. To větší je ve městě Larnaca a to menší ve městě Paphos. Nejlepší spojení je z polských Katowic a z Vídně, kdy letíte z WizzAir bez přestupů. Doba letu je zhruba 3h 20m. Z Prahy můžete letě s ČSA, ale ceny jsou poměrně vysoké.

Doprava na Kypru

Jednou ze zvláštností je, že na Kypru se jezdí vlevo a hustota provozu je poměrně velká. Proto s tím počítejte, pokud plánujete na Kypru cestovat po vlastní ose s půjčeným autem. Nabídky půjčoven se slevou najdeš tady. Autopůjčovny najdete v každém větším městě. Konkurence je tady velká, a proto jsou ceny příznivé. Cena benzínu je podobná jako u nás.  Pro cesty po Kypru můžete využít i dobře fungující místní dopravu. Bližší informace hledejte přímo na webu dopravce http://www.cyprusbybus.com. Pokud patříte mezi milovníky cyklistiky tak nedoporučujeme vyjíždět mimo cyklostezky. Jízda po hlavních tazích není bezpečná.

Co vidět na Kypru?

Pokud máte rádi historii tak byste neměli vynechat historické centrum ostrova Pafos, kde můžete strávit i několik dnů a stále budete mít co objevovat. Nedaleko tohoto města, u uskupení velkých skal zvaných Petra tou Romiou, se podle legendy měla v mořské pěně zrodit řecká bohyně lásky a krásy Afrodite, která povstala z vln a na lastuře dojela až na zdejší vyhlášenou pláž. Navštívit můžete obří archeologický park, kde stále probíhají vykopávky. K vidění jsou tu mimo jiné velmi dobře dochované římské vily a také působivé obří mozaiky. Ne nadarmo je toto místo už od roku 1980 na seznamu světového dědictví UNESCO. Vynechat nesmíte zdejší pláže, například Agia Napa, které patří díky úchvatné barvě moře k nejkrásnějším v Evropě.

Co ochutnat na Kypru?

Vyzkoušejte Mezze. Mezze jsou pojem, se kterým se setkáte i na Balkáně, v Řecku, Turecku a dalších zemích. Mezze spočívají v tom, že vám doprostřed stolu obsluha nosí malé talířky a mističky s malými ochutnávacími porcemi jídel. A pokud si myslíte, že se takto nenajíte tak jste na omylu. Po dvacáté misce určitě změníte názor. A nezapomeňte ochutnat taro! Kromě kvalitního vína a místní pálenky z hroznů zivania můžete na Kypru ochutnat pivo z místních minipivovarů.

Ceny na Kypru

Ceny jídla na Kypru jsou dražší než u nás. Za jídlo v restauraci a za nápoje dáte až dvakrát tolik co u nás. Naopak zde levně nakoupíte místní sýry a hovězí maso. Stejně tak si připlatíte za jízdné v hromadné dopravě a za taxík. Ceny benzínu a nafty jsou podobné jako u nás.